cengiz_insaat_web_ic_sayfa_yap_islet

DÜNYA ÇAPINDA PROJELER

Cengiz Holding, Yap-İşlet-Devret modeli ile üstlendiği iki dev projeyle hizmet sektöründe de dünya çapında büyük çalışmalara imza atıyor.

İstanbul Yeni Havalimanı

Yap-İşlet-Devret modeli ile gerçekleştirilecek olan İstanbul Yeni Havalimanı, İstanbul’un Avrupa yakasında, Karadeniz’e açılan Yeniköy ile Akpınar köyleri arasında yer alıyor. Yılda 200 milyon yolcu ağırlamaya hazırlanan havalimanında, birbirinden bağımsız altı pist yer alacak.

80 bin kişinin istihdam edileceği İstanbul Yeni Havalimanı, 10 milyar 247 milyon Euro’ya mal olacak ve 25 yıllık işletme süresi boyunca 22 milyar 152 milyon Euro işletme bedeli verilecek.

Tesiste; 4 terminal, 165 yolcu köprüsü, 3 kontrol kulesi, 6 bağımsız pist, 16 taksi yolu ve 500 uçak kapasiteli 6,5 milyon metrekare apron, raylı taşıma sistemleri, şeref salonu, kargo ve genel havacılık terminali, devlet konuk evi, yaklaşık 70 bin araç kapasiteli açık ve kapalı otopark, Havacılık Tıp Merkezi, iş merkezleri ve oteller yer alacak.

200 milyon yolcu kapasitesi ile dünyanın en büyük transfer merkezi haline gelecek olan İstanbul’un yeni havalimanının 25 yıllık işletmesi Cengiz Holding’in de ortak olduğu kuruluş tarafından yapılacak.

Proje Adı: İstanbul Yeni Havalimanının Yap-İşlet-Devret Modeli Çerçevesinde Yaptırılması

İşveren:  T.C. Devlet Havameydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü

PROJE SÜRECİ

İstanbul Yeni Havalimanı,
İstanbul-Türkiye
Tamamlanma tarihi, 2018

%70

Ankara Hızlı Tren Garı

Cengiz Holding, Ankara Hızlı Tren Garı’nın Yap-İşlet-Devret (YİD) modeli ile inşasını ve 19 yıl 7 aylık işletmesini üstlendi.

Yılda 36 milyon kişiye hizmet vermek üzere 29 Ekim 2016 tarihinde açılan ve Celal Bayar Bulvarı’nda yer alan proje, 21 bin 600 metrekarelik alan üzerine inşa edildi. 5 yıldızlı otel, restoranlar, kafeler ve 3 bin araçlık kapalı otopark ile hizmet veren garın zemin katının altında peronlar ve bilet satış gişeleri yer alıyor.

Proje Adı: Ankara Hızlı Tren Garı Projesinin Yap-İşlet-Devret Modeli İle Gerçekleştirilmesi

İşveren:  T.C. Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü

PROJE SÜRECİ

Ankara Hızlı Tren Garı,
Ankara-Türkiye
Tamamlanma tarihi, 2017

%100