Türkiye’nin ilk konsept ulaşım ve yaşam üssü Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı, Cumhuriyetimizin 93’ncü kuruluş yıldönümü olan 29 Ekim’de açıldı. Yeni gar, mimarisi ve sosyal alanları ile sadece Ankara’nın değil Türkiye’nin yeni ulaşım merkezi olacak. Cengiz Holding-Limak Holding-Kolin İnşaat ortaklığında; yap işlet devret modeli ile hayata geçirilen Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı ve Yaşam Merkezi, Cumhuriyetimizin 93. kuruluş yıl dönümü olan 29 Ekim’de hizmete girdi. Günümüz mimari anlayışını yansıtan, şehrin dinamizmini simgeleyen Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı ve Yaşam Merkezi, Türkiye’nin ilk konseptulaşım ve yaşam üssü olacak.

Şehirlerarası mesafeleri yüksek teknoloji ile donatılmış ray hatları sayesinde minimum süreye indirecek olan Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı ve Yaşam Merkezi, sadece Ankara’nın değil Türkiye’nin yeni ulaşım merkezi konumuna gelecek.

285 milyon dolarlık dev proje 195 bin metrekarelik inşaat alanı ile Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı ve Yaşam Merkezi, 24 ay gibi kısa bir sürede tamamlandı. Toplam 285 milyon dolar maliyeti olan gar merkezinin içinde 134 odalı otel, 4000 metrekareye yayılan kiralanabilir ofisler yer alırken, 175 bin metrekare kapalı alana sahip olan kompleksin alışveriş ve yaşam merkezi bölümü ise 25 bin metrekareye yayılıyor.

Hem Ankaralıların hem de yolcuların tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanan Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı ve Yaşam Merkezi, 1940 adet kapalı otopark alanıyla birlikte içerisinde dev markaların yer aldığı alışveriş merkezi, cafe’ler, restoranlar yolcular için ayrıcalıklı bir durak olma özelliğini barındırıyor.

Günde 120 bin kişi ziyaret edecek. Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı ve Yaşam Merkezi, öncelikle Bursa, İzmir ve Sivas yüksek hızlı tren hattına bağlanacak. Sonraki yıllarda Antalya, Adana, Erzincan ve Kars hatları eklenecek. Günde 120 bin ziyaretçinin giriş yapması hedeflenen Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı ve Yaşam Merkezi tüm hızlı tren hatlarının tamamlanması ile bu sayıyı ikiye katlayacak.

Yurtiçi seyahatlerinde yeni ulaşım tarzı Cengiz Holding-Limak Holding-Kolin İnşaat konsorsiyumu ile Türkiye’ye kazandırılan Ankara Hızlı Tren Garı, zamanın ötesinde bir yaşam tasarlıyor. Hava koşullarından etkilenmeyen rötarsız ulaşım sistemi ile hava yolu ulaşımına yeni bir alternatif olarak gelen yüksek hızlı trenler, yolculara zaman tasarrufu sunuyor. Yüksek hızlı trenler, konforlu yolcu salonları ve seyahat esnasında gerekebilecek tüm ihtiyaçlara cevap veren iç donanımı ile standartların üzerine çıkıyor.

Dünyada 8’nciyiz 2009 yılında Ankara-Eskişehir, 2011 yılında Ankara-Konya, 2013 yılında Konya-Eskişehir ve 2014 yılında Ankara-İstanbul, Konya-İstanbul arasında yüksek hızlı tren işletmeciliği yapan Türkiye, dünyada 8. sırada, Avrupa’da ise 6. sırada yer alıyor. Türkiye, kullanıma açık olan yüksek hızlı tren hatları (1213 km) ile Avrupa ülkelerinden Almanya, İtalya ve Rusya’yı geride bırakıyor.

Ulaşım üssünde ‘Yaşam Merkezi’ konforu Türkiye’den ve dünyadan lider markaların yer alacağı mağazalara, cafe ve restoranlara ev sahipliği yapması, Ankara Hızlı Tren Garı’nı Avrupa standartlarının üzerine çıkartıyor. Çağdaş ve modern mimarisi, geçiş yapan yolcuları ve günlük şehir ziyaretçilerini konforlu, ayrıcalıklı ve yapıdaki tüm birimleri görebileceği bir mimariyle tasarlandı. Ankara Hızlı Tren Garı, sektörün yeni vizyonu olarak 185 mağazaya ev sahipliği yapıyor. Gurme cafeleri ve restoranları ile ayrıcalıklı bir durak olan Ankara Hızlı Gren Tarı tüm ziyaretçilerine “yeni bir gar yaşamı gustosu” sunuyor.