Türk müteahhitlerinin yurt dışında yaptığı en büyük baraja Cengiz İnşaat imzası.

İşçisini ve malzemesini Türkiye’den götürdü yurt dışındaki en büyük barajı Şemkir’e yaptı

Azerbaycan’ın Şemkir Çayı nehri üzerine Cengiz İnşaat Tarafından 948 milyon dolar harcamayla kurulan Şemkirçay Barajı ve HES inşaatı zamanından önce tamamlanarak teslim edildi. 24 saat vardiya sistemi ile 6 yılda tamamlanan barajın öncelikli hedefi verimli toprakların suya kavuşması olacak.

İnşaat aşamasında 1000 kişinin istihdam edildiği baraj için 450 beyaz ve mavi yakalı çalışan Türkiye’den götürüldü. Barajın yapımını tek başına üstlenen Cengiz İnşaat, malzemelerinin önemli kısmını da Türkiye’den götürerek katma değerin en üst seviyede tutulmasını sağladı.

Avrupa’dan Asya’ya kadar dünyanın dört bir yanında çok büyük projelere imza atarak dünya müteahhitlik sektöründe 2. sıraya yükselen Türkler, 948 milyon dolarlık büyük bir projeyi daha teslim ederek yerlerini sağlamlaştırdı. Cengiz İnşaat’ın tek başına üstlendiği ve Türk Müteahhitlik sektörünün yurt dışında yaptığı en büyük baraj inşaatı olan Azerbaycan’daki Şemkirçay Barajı ve HES projesi 24 saat çalışma sistemiyle tamamlanarak düzenlenen törenle teslim edildi.

Azerbaycan’a bereket getirecek

2009 yılında Azerbaycan’ın Şemkir kentinde bulunan Şemkir Çayı nehri üzerinde yapımına başlanan 196 metre gövde yüksekliği ile ülkenin en yüksek kil çekirdekli kaya dolgu barajı olan Şemkirçay Barajı ülkenin verimli topraklarını sulamasının yanı sıra ikinci büyük kent olan Gence’nin ve Şemkir’in içme suyunu da karşılayacak. Şemkirçay Barajı ve HES inşaatı elektrik enerjisi üretiminde de ülkenin önemli bir ihtiyacına cevap verecek. Azerbaycan’da hidroelektrik santrallerinden sağlanan enerjinin yüzde 2.5’ini tek başına Semkirçay barajı karşılayacak.

İşçisi de malzemesi de Türkiye’den

Cengiz İnşaat Semkirçay Barajı ve HES’in inşaatında 1000 kişiyi istihdam ederken, Türkiye’den 450 beyaz ve mavi yakalı çalışanı Azerbaycan’a götürdü. Barajın yapımında kullanılan malzemelerin de tamamına yakını Türkiye’den götürülerek inşaat aşamasında ihracat da yapılmış oldu. Hasır çelikten çimentoya, kanallar için membrandan, tünel giriş kapılarına, sabit ve hareketli vinçlerden vanalara kadar Şemkirçay Barajı’nın inşaatında gerekli olan tüm malzemeler Türkiye’den götürülerek ülke ekonomisine de katkı sağladı.

Yaz gelmeden kanal geldi

Cengiz İnşaat, Azerbaycan hükümetinin özel ricası olan “Yaz gelmeden sulama kanalı yetişmeli” ricası üzerine 71 bin 395 hektar 1. Derece tarım arazisine su sağlayacak kanalı baraja bağlayan 8 bin 462 metrelik sulama tüneli için 17 ay boyunca gece- gündüz 24 saat çalışarak zamanından önce toprakların suya kavuşmasını sağladı. Böylece Azerbaycan çiftçisi bir yıl daha kurak topraklarla uğraşmak zorunda kalmadı. Bu özverili çalışma üzerine, teslim töreninde Azerbaycan Hükümeti Cengiz İnşaat yetkililerine teşekkür etti.

56 milyon KW/saat elektrik üretecek

Türk müteahhitlik sektörünün gücünü bir kez daha dünyaya gösteren ve yeni işlerin kapısını açan Semkir Barajı, yılda 56 milyon KW/saat elektrik enerjisi üretecek. Baraj, ülkenin ikinci büyük kenti Gence’ye yılda 41 milyon metreküp, Şemkir şehrine ise 9 milyon 500 bin metreküp içme suyu sağlayacak.

ŞEMKİR BARAJI TEKNİK KÜNYESİ

BARAJ GÖVDE YÜKSEKLİGİ (h)= 196 m
KRET UZUNLUĞU= 692.20 m
KANAL UZUNLUĞU= 61.586 m
SOL SAHİL SULAMA KANALI SU SARFİ = 8.3 m3/s
SAĞ SAHİL SULAMA KANALI SU SARFİ= 4.5 m3/s
GIDALANDIRICI KANAL SU SARFİ= 28 m3/s
TOPLAM DOLGU= 14.928.000.00 m3
KİL ÇEKİRDEK DOLGU= 2 800 000.00 m3
KAYA DOLGU= 11 068 000.00 m3
RİP RAP= 300 000.00 m3
KRET UZUNLUĞU= 692.20 m
KRET GENİŞLİĞİ= 12 m
BARAJ GÖLÜ REZERVUAR SU HACMİ= 165 000 000.00 m3
BARAJ GÖLÜ UZUNLUĞU= 6.4 km